چهارشنبه ٠١ آذر ١٣٩٦


  چاپ        ارسال به دوست

جذب برگی يا تغذيه برگی عناصر غذايی

راه‌های جذب برگی

- روزنه‌ها؛
- کوتیکول برگ.

تبادلات گازی روزنه‌ای برای ورود بعضی از عناصر به داخل گیاه مهم می‌باشند. ترکیباتی مثل NO2, NH3, SO2 و گاز HF که در هوا وجود دارند بخصوص در حوالی مناطق صنعتی و شهرهای بزرگ معمولاً از طریق روزنه‌ها وارد گیاه می‌شوند. بخشی از این عناصر در تامین نیاز گیاه، مؤثر می‌باشند.
بعنوان مثال SO2 موجود در هوا تا حدودی نیاز گیاه به گوگرد را تامین می‌کند. ولی اگر غلظت این عناصر در هوا زیاد باشد موجب مسمومیت در گیاه می‌شود که آثار منفی در رشد گیاه دارد. آثار زیانبار منفی و سوختگی که در گیاهان مشاهده می‌شود ناشی از غلظت زیاد این ترکیبات در هوا، بخصوص در مناطق صنعتی و شهرهای بزرگ است.  

  جذب برگی

- فعال؛
- غیرفعال

علاوه بر تبادلات گازی روزنه‌ای، جذب از طریق کوتیکول هم وجود دارد. همانند جذب از طریق ریشه، جذب برگی هم از طریق دو مکانیسم جذب فعال و جذب غیرفعال صورت می‌گیرد. جذب فعال، جذبی است که نیاز به مصرف انرژی دارد ولی در جذب غیرفعال انرژی مستقیماً مصرف نمی‌شود. 

  محلول ‌پاشی

محلول‌پاشی روی گیاهان که اصطلاحاً تغذیه برگی نیز نامیده می‌شود در برخی موارد از مصرف عناصر در خاک بهتر و مفیدتر است. 

  محلول‌ پاشی

- شرایط نامناسب خاک؛
- بروز علایم کمبود

زمانی که شرایط خاک نامساعد باشد، بدین صورت که به علت بالا بودن PH خاک یا آهکی بودن خاک، کود مصرفی در خاک تثبیت شده و غیر قابل استفاده برای گیاه می‌گردد. لذا در این زمان است که محلول‌پاشی بهترین روش می‌باشد. مثلاً سولفات آهن را در خاک‌های قلیایی نمی‌توان مصرف کرد زیرا بسرعت تثبیت و غیرقابل استفاده می‌شود. پس در شرایط نامناسب خاک می‌توان به روش محلول‌پاشی سولفات آهن را به گیاه اضافه کرد. همچنین روش محلول‌پاشی، برای برطرف کردن سریع علایم کمبود در روی گیاه روشی مؤثر و مفید است.

محدودیت محلول‌پاشی

- همه عناصر را نمی‌توان استفاده کرد؛ - کل نیاز گیاه را نمی‌توان تامین کرد.

ولی گاهی همه عناصر را نمی‌توان از طریق محلول‌پاشی به گیاه اضافه کرد. مثلاً کود اوره را می‌توان از روش محلول‌پاشی به گیاه اضافه کرد ولی کودهای فسفر و پتاسیم در محلول‌پاشی استفاده نمی‌شوند. معمولاً عناصر کم مصرف از طریق محلول‌پاشی برای گیاه استفاده می‌شوند.

محدودیت دیگری که در مورد عناصر پرمصرف وجود دارد بالا بودن نیاز گیاه است. به عبارت دیگر نمی‌توان کل نیاز گیاه را از طریق محلول‌پاشی تامین کرد. برای این منظور یا باید غلظت عنصر را خیلی بالا گرفت، که موجب سوختگی گیاه می‌شود یا اینکه دفعات محلول‌پاشی را زیاد کرد که از نظر اقتصادی زیان‌آور و مشکل‌آفرین می‌باشد. در مجموع، در بعضی موارد محلول‌پاشی بهتر بوده و در موارد دیگر مصرف عناصر در خاک ثمربخش می‌باشد. اما کلاً مصرف توأم، محلول‌پاشی و تغذیه از خاک نتیجه بهتری دارد.

نکات مهم در محلول‌پاشی یا تغذیه برگی
- غلظت عنصر غذایی؛ بعنوان مثال محلول کودی اوره را با غلظت ۵ در هزار تهیه (5 گرم کود اوره در 1000 گرم آب) و روی گیاه می‌پاشیم و در صورتیکه غلظت آبی زیاد باشد برگ‌های گیاه می‌سوزند. عناصر کم مصرف مانند کود آهن و سکوسترین آهن با غلظت یک در هزار تهیه می‌‌شوند. قابل ذکر است که غلظت مناسب، غلظت یک در هزار است .

- افزودن ماده خیس ‌کننده در سطح برگ؛ معمولاً به محلول کودی تهیه شده ماده‌ای بنام مویان به غلظت یک دهم تا یک در هزار اضافه می‌شود. تا محلول کودی سطح برگ را خیس کرده و عمل جذب صورت گیرد.
- زمان محلول‌پاشی؛ نباید محلول پاشی را در ظهر یا مواقعی که هوا خیلی گرم است انجام داد زیرا به دلیل گرمای زیاد محلول کودی تبخیر شده و غلظت آن افزایش پیدا می‌کند و ایجاد سوختگی می‌کند. بهترین زمان برای محلول‌پاشی، صبح زود یا غروب است یعنی زمانی که دمای محیط بالا نیست.
- در بارندگی انجام نشود؛ بارش باران باعث شسته شدن محلول پاشیده شده می‌شود و فایده‌ای نخواهد داشت.

منبع:
hf2007.blogfa.com


١٢:٢٥ - يکشنبه ٢١ آبان ١٣٩١    /    شماره : ٢٦٤٧    /    تعداد نمایش : ١٦٢٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
 © roostanet.ir. All rights reserved.